Iiri setter

Iseloom ja olemus

Iirlane on väga sõbraliku iseloomuga tõug, kellele meeldivad inimesed igas vanuses, teised koerad ning õige tutvustamise korral ka teised väiksed loomad ja linnud. Nad sobivad hästi perekoerteks ning aktiivsete inimeste seltsilisteks.

Kuigi esimesel võimalusel seavad nad end sisse kõige mugavamas tugitoolis, ei ole nad mõeldud tervet päeva seal veetma. Setter on aretatud jahikoeraks, mistõttu on ta väga kõrge energiatasemega ja vajab igapäevast tegelemist (mõni trenn, pikad jalutuskäigud jne. vt ka koeraspordi võimalusi setteriga). Vastasel juhul võivad tema igapäevasesse rutiini ilmuda pahandused.  Kui koeraga ei tegeleta, hakkab ta ise endale tegevust otsima.

Välimus

Setter on nagu luksusmaastur: elegantne linnapildis ja tõeline traktor maastikul.  Eriliselt kaunis välimus on aga just see, mis setteri teiste koerte seast kohe esile tõstab.

Iiri punasel setteril on siidjas sügavat mahagoni tooni kasukas. Karv on selja pealt lühike ja moodustab rinnakule, käppadele, kõhu alla ja sabale narmastuse. Siidine karv ei ole setteril ainult kena välimuse pärast, vaid oluline ka looduses liikumisel. Nimelt, mida siledam karv, seda vähem kogub see endasse sodi ja oksi, mis hiljem pusadeks võivad muutuda.

Karva ajab setter küllaltki vähe ning kuna see on õhukese tekstuuriga, ei moodusta see toa põrandale ühtlast karmi karva kihti. Heidetud karv koguneb pigem tolmurulli laadseks koguks toa nurka või diivani alla.

Kehaehitus on setteril sportlik ja nõtke, mis võimaldab tal erinevaid maastikke mängleva kerglusega läbida. Sügav rinnakorv mahutab suure südame (nii otseses kui kaudses mõttes) ja suured kopsud. Need on olulised võhma tagamiseks.

Setteri saba on liikumisel tuulelipuna seljaga ühel joonel. See on jällegi kaunis, ent ka funktsionaalne. Nimelt aitab seljajoonel hoitud saba suurel kiirusel äkilisi manöövreid teha. Linnujahil siksakitades maastikku läbi töötades annab see keha ergonoomilisusele palju juurde.

Et kõik setterid ka tulevikus sarnased oleksid, on neile, nagu teistele tõugudele, kehtestatud standard, millele nad peavad vastama. Tutvu sellega SIIN.

Tervis

Üldiselt on Iiri punane setter terve tõug, kuid mõningaid probleeme esineb neil siiski tihemini kui teisi.

Näiteks võib setteritel esineda puusaliigese düsplaasiat, allergiaid, epilepsiat, vähkkasvajaid ning kõrvapõletikke (nagu kõikidel lontkõrvadel pikkade ja kitsaste kuulmekäikude tõttu). See ei tähenda muidugi, et igal setteril midagi tingimata juhtub, suur osa elab õnnelikult ja murevabalt pika ja täisväärtusliku elu oma armsa perega!

Tutvu kindlasti ka Eesti Setterite Klubi kodulehega!