Lisaks tänaval kuuldavatele komplimentidele, on teinekord tore oma koer viimseni üles vuntsida ja professionaalile näidata viia. Näitusel hindab kohtunik iga näitusele tulnud koera vastavust tõu standardile. Täpsemalt kohtuniku tõlgendusele tõu standardist. Seejärel annab hinnangu, kas koer on piisavalt kaunis võistlemaks teiste koertega edasi, või on tema jaoks näitus selleks korraks lõppenud.
Selles osas läheb näitusel alati hästi. Kui läks hästi, läks hästi. Kui läks halvasti, saab kiirelt koju ja läks ikkagi hästi.
Näituse reeglitest ja korrast saab lugeda iga näituse kodulehelt ning erinevate lühendite ja terminitega teha tutvust EKL’i kodulehel. Küll aga oleks hea teada, mida näitusele minnes koeralt ja händlerilt oodatakse. Ülesanne võib tunduda lihtne: seista ja joosta.
Mida näitusel oskama peab?
Tegelikult on tarvis seista korrektselt: käpad paralleelselt, selg sirgelt, pea püsti ja saba seljajoone kõrgusel. Nii saad ise oma koera edusse panustada ja aidata kohtunikul teda lugeda. Vaid nii näeb kohtunik hästi, kuidas on koer arenenud ning milliseks aretatud.
Seismise hulka käib ka hammaste näitamine. Kohtunik vaatab kas ise koera hambaid või palub händleril neid talle näidata. Isastel koeral katsub kohtunik alati ka mõlema munandi olemasolu, mis näitusevõõrale koerale võib suure ehmatusena tulla.
Ühtlasi hindab kohtunik ka liikumist, mida tuleks esitleda mõõdukas tempos. Mitte galoppides, ega lonkides, vaid nö traavides. Siis näeb kohtunik kõige paremini, kas ja kuidas koerale aretatud füüsis teda liikumisel teenib.
Näituseks valmistumisel on hea põigata läbi mõnest näitusetrennist. Seal on sarnaselt koerte näitustele ka teised koerad segavaks faktoriks. Lisaks annab professionaal näpunäiteid, kuidas oma koeraga ringis hakkama saada ja mida kindlasti jälgima peaks. Setteritele teeb enne suuremaid näitusi trenne Marika Kuusman. Trennide kohta ilmub info tavaliselt Eesti setterirahva gruppi Facebookis.
Näitused on väga vahvad ja nendest osa võtmine võib saada toredaks kogu pere hobiks.